harristeeterlogo2
Harris Teeter is my grocery store of choice, not only for their amazing customer service, but also for their GREAT couponing events like Super Doubles. Below is just a sampling of the deals to be had this week.
Here are the three key things you need to know.

  • Double manufacturer’s coupons up to $1.99 face value ($1.50 coupon would double to $3)
  • Limit 20 per household per day (please do NOT take advantage of this policy or it ruins it for everyone.) You may use more than 20 coupons at a time, but they will NOT double.
  • You must have them scan your VIC card to enable the coupons to double. If you don’t have one, you may sign up at the Customer Service desk.

Freebies
e-VIC Deal:
Mix and match Peter Pan Peanut Butter (13-16.3 oz) or Welch’s Grape Jelly (32 oz)- Must buy 3 in a single transaction for $0.97 each.
Buy 2 PP peanut butters and 1 Welch’s jelly for $0.97 each = $2.91
Use (2) $0.60/1 PP coupons and (1) $0.55/1 Welch’s coupon = all 3 will be FREE

10 oz Polaner all fruit 2/$4
$1/1 Polaner Sugar Free with Fiber Jellies or Preserves printable=FREE
Wonka chocolate bars $2.00
$1/1 Select Wonka Bags or Bars printable=FREE
Johnson’s Baby Powder $1.89
$1/1 Johnsons Baby Product (RP 06/06/10)=Free
Kraft Home Style Mac & Cheese $1.99
$1/1 Kraft Homestyle Macaroni & Cheese (SS 08/08/10)= Free
7th gen dish liquid $1.99
$1/1 Seventh Generation Product, (RP 08/08/10)
$1/1 Seventh Generation Product printable=FREE
Kellogg’s Fruit Snacks $1.99
$1/1 Kellogg’s Clever Kids printable= Free
Activia 4 ct $1.99
$1/1 Activia Product (SS 08/08/10)=FREE
GUM Toothbrushes 1.99
$1.00/1 Gum Toothbrush (RP 08/08/10)= Free
Chips ahoy cookies 14-16 oz BOGO $1.83
$1/1 Chips Ahoy (ALL YOU magazine July 10)=FREE (Remember that great mag, I told you all to buy. :))

23 oz Mission flour tortillas $1.99
$1/1 Mission Tortillas (SS 08/01/10)=FREE
8 count Lance cracker 2/$4
$1/1 Lance Crackers or Cookies (SS 05/16/10)=FREE
(Check this weeks upcoming coupon inserts for 3 more days of deals)
Del Monte Ready-to-Blend Fruit Smoothie $1.49
$1/1 coupon from upcoming 8/15 RP insert = Free
Great deals, but not quite free
6 oz Stonyfield organic yogurt 10/$5
$0.50/3 Stonyfield Organic Yogurt printable=$0.50/3
Betty Crocker Fruit Snacks – $1.50
$0.50/2 Printable or
Use $0.50/2 coupon from 8/8 GM insert.
Buy 3, get $1 off your next shopping trip.
Buy 4, get $2 off your next shopping trip.
Buy 5 or more, get $3 off your next shopping.
Final price: as low as $0.50 each after coupons and catalina
Too see more great deals…
Martha White Yellow Corn Mix $0.65
$1/4 Martha White Baking Mix= $0.60 for 4 mixes
16 oz Snyders pretzels 2/$5
$1/1 Snyders Pretzels (SS 06/27/10)=$0.50
32 oz 7th gen all purpose cleaner 2/$5
$1/1 Seventh Generation Product (RP 08/08/10) or $1/1 Seventh Generation Product printable=$.50
Danonino $2.50
$1/1 Dannon Dan-o-Nino yogurt  (SS 07/18/10) =$0.50

VitaminWater $1.33
$1/2 VitaminWater Zero Bottles (ALL YOU magazine Aug 10)= $0.33
Mulit grain Cheerios 2/$5
Kahiki Chinese – $4.00
$1/1 Kahiki printable


Contact Jen

Let's Be Friends

Subscribe to the Beauty and Bedlam Blog

Join my mailing list to receive the latest news and updates from Beauty and Bedlam.

You have Successfully Subscribed!